TINLAB

TINLAB

Hárfa > Projektek > TINLAB

A projekt címe:

Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB)

A projekt azonosító száma:

RRF-2.3.1-21-2022-00013

A kedvezményezett neve:

ELTE (konzorciumvezető), Miskolci Egyetem, Pannon Egyetem, Hálózat a Regionális Fejlesztésért Alapítvány

A projekt időtartama:

2022.06.01-2026.02.15.

A szerződött támogatás összege:

1 076 249 987 Ft

melyből a Hálózat a Regionális Fejlesztésért Alapítvány részére megítélt támogatás összege:

207.250.000 Ft.

A projektről bővebben:

A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) 2020 őszén alakult.   A megvalósuló projekt egyik fő célja, hogy a társadalmi innováció definíciójára és támogatási keretrendszerére javaslatot tegyen nemzeti szinten(Fehér Könyv), de ezzel együtt a hazai társadalmi innovációs kutatás-fejlesztési és innovációs törekvéseket beágyazza a nemzetközi együttműködési rendszerekbe is.

Az első évben megalkotott definíció alapján: „A társadalmi innováció olyan új vagy továbbfejlesztett folyamat, amely társadalmi szükségletek újszerű megoldásának létrehozását célozza meg, vagy társadalmi részvétel, gyakorlatok, kapcsolatok és viselkedési formák új kombinációja  révén fejleszt megoldásokat. A társadalmi innováció fontos feladata a termék és üzleti folyamat innovációs eredmények társadalmi elterjesztésének támogatása is. A társadalmi innováció a többi innováció típus komplementer folyamataként értelmezhető.”

Jövőkép: Hatékonyan működő nemzeti társadalmi innovációs KFI keretrendszer. A civil, gazdasági, akadémiai és állami szektor szereplői proaktív módon kezdeményezik és megvalósítják a társadalmi innovációs fejlesztéseket. A hatékonyságot és fenntarthatóságot a szektorok közötti együttműködési kultúra magas szintje is támogatja.  A nemzetközi együttműködések és a forrásfelszívó képesség területén Magyarország Európa élvonalába kerül.

Küldetésünknek tekintjük a hazai társadalmi innovátorok és társadalmi innovációs tevékenységek támogatását, az együttműködések rendszerbe szervezését, a tudásmenedzsment szolgáltatások működtetését. Mindezekkel hozzájárulunk Magyarország innovációs képességének erősítéséhez is.

Stratégiai céljaink a társadalmi innováció definíciója, népszerűsítése, továbbá finanszírozási, jogi, szakmai keretrendszerének fejlesztése nemzeti szinten, de ezzel együtt a hazai társadalmi innovációs kutatás-fejlesztési és innovációs törekvések támogatása, majd beágyazása a nemzetközi együttműködési rendszerekbe is.  Az előzőekhez kapcsolódóan:

  • Megkerülhetetlen társadalmi innovációs tudásközponttá válni Magyarországon
  • A hazai társadalmi innovációs K+F+I eredményeket Közép-Európa élvonalába emelni
  • Stabilan működő, professzionális K+F+I+O hálózat kialakítása a kiválóság jegyében
  • Társadalmi-gazdasági felemelkedést támogató k+f+i programok definiálása és megvalósítás a társadalmi innováció területén

A TINLAB munkája jellemzően önkormányzati, piaci, tudományos és közösségi/civil partnerekkel való együttműködésen alapul, ami megfeleltethető az innovációs ökoszisztémák négyes hélix modelljének. A labor keretében nyolc tematikus KFI fórum, szakmai műhely jött  létre, amelyeknek a célja bevált megoldások gyűjtése, szakmai tapasztalatcsere, networking, újszerű megoldások kidolgozása egyrészt társadalmi problémákra, másrészt a technológiai változásokhoz kapcsolódó társadalmi igényekre válaszul.

Tematikus terület Konzorciumi felelőse
Digitalizáció társadalmi hatásai Pannon Egyetem
Kulturális innováció, kreatív ipar ELTE
Helyi fejlesztések/jó kormányzás Hárfa Alapítvány
Környezeti szempontú társadalmi innovációk, klíma Pannon Egyetem
Társadalmi jóllét ELTE
A munka jövője, a jövő gazdasága Miskolci Egyetem
Társadalmi innováció menedzsment Hárfa Alapítvány
Humán rendszerek Miskolci Egyetem

Ezen kidolgozott innovatív modellek, termékek és szolgáltatások tesztelésére kerül sor valódi környezetben, településeken, térségekben, intézményrendszerekben a civil szféra bevonásával. Társadalmi innovációs pilot projekteket támogatunk, mentorhálózatot építünk, tudásbővítő képzéseket szervezünk (társadalmi innovációs menedzser és mentor), kutatási programok és publikációk valósulnak meg. A projekt második szakaszában 2022-től kezdődően Társadalmi Innovációs Központot hozunk létre, amely integrálja az egyes szolgáltatási területeket, amelyek által támogatjuk a társadalmi innováció előretörését Magyarországon.

Konzorciumi tagként a Hárfa Alapítvány az innovációs pilot projekt rendszer és a pilot projekteket támogató mentorhálózat menedzsment szervezeteként tevékenykedik, és mi működtejük a Helyi Fejlesztési és a Társadalmi Innováció Menedzsmentje tematikus fórumokat is.

Honlap: www.tinlab.hu

A megvalósult kísérleti fejlesztésekről további információk a következő linken érhetők el: https://tinlab.hu/kiserleti-fejlesztesek/