Miskolc a MI helyünk!

Hárfa > Projektek > Miskolc a MI helyünk!

A projekt címe:

Városi kezdeményezés az innovatív és integrált szociális szolgáltatásokért, foglalkoztatás-fejlesztésért Miskolcon (4IM)

A kedvezményezett neve:

Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata (a konzorcium vezetője), Miskolci Egyetem, Kassa Város, Association Européenne pour l’Information sur le Développement Local (AEIDL), Abaújrakezdés Közhasznú Egyesület, Hálózat a Regionális Fejlesztésért Alapítvány (HÁRFA) valamint társult tagok a dr. Ámbédkar Ifjúsági Egyesület és a DIALÓG a Közösségekért Közhasznú Egyesület.

A projekt időtartama:

2021. november 27-2024. május 26 (30 hónap)

A projekt azonosító száma:

VP/2020/003/0218

A projektről bővebben:

Az Európai Bizottság Foglalkoztatási, Társadalmi, Szociális Ügyek és Befogadási Igazgatóságának a támogatásában tavaly novemberben elindult a Városi kezdeményezés az innovatív és integrált szociális szolgáltatásokért, foglalkoztatás-fejlesztésért Miskolcon – 4IM projekt, melynek általános célja a leginkább kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek támogatását célzó integrált beavatkozások létrehozása és tesztelése.

A projekt A foglalkoztatás és a szociális innováció európai programja (EaSI) keretében valósul meg. Az uniós szintű finanszírozási eszköz célja a minőségi és fenntartható foglalkoztatás magas szintjének előmozdítása, a megfelelő és tisztességes szociális védelem biztosítása, a társadalmi kirekesztés és a szegénység elleni küzdelem, valamint a munkakörülmények javítása.

A 30 hónapos projekt célja, hogy változást idézzen elő Miskolc város szociális és foglalkoztatási szolgáltatásaiban és támogatási struktúráiban, valamint egy innovatív integrált szolgáltatási csomagot teszteljen két kiválasztott hátrányos helyzetű városrészben, Bábonyibércen és Tetemváron.

A projekt keretében megvalósuló intézkedések:

• A társadalmi helyzet és a vonatkozó helyi szakmapolitika, szabályozás, szolgáltatások és intézmények működésének, hatékonyságának felülvizsgálata,
  • Háztartás szintű felmérés Tetemváron és Bábonyibércen,
  • Közösségi coaching folyamat megvalósítása a célcsoport aktivizálása és bevonása céljából,
  • Közösségi munkacsoportok létrehozása Tetemváron és Bábonyibércen,
  • Városi szintű cselekvési terv létrehozása a leszakadó városrészek társadalmi (és területi) integrációjának elősegítésére,
  • Egy integrált szociális, foglalkoztatási szolgáltatási és pénzügyi támogatási modell felállítása és bevezetése,
  • Az új szolgáltatáscsomag Bábonyibérc és Tetemvár városrészeken legalább 300 egyén részvételével való kipróbálása.

Tervezett eredmények:

• A projekt az integrált szolgáltatásnyújtás bővíthető modelljét fogja kidolgozni és bevezetni, amely a szociális és foglalkoztatási szolgáltatások célzott összehangolását biztosítja,
  • A résztvevők több mint 80%-a:
    • Foglalkoztatásban, képzésben vagy egyéb aktiváló tevékenységben vesz részt, amennyiben a    beavatkozás kezdetén a munkaerő-piaci részvételre késznek ítélték őket; vagy
    • Egyéb olyan szolgáltatás válik könnyebben elérhetővé számukra, amely segíti az integrációt,
  • Az új szolgáltatási rendszer kiterjeszthető lesz az egész városra, adoptálható Kassán és elterjeszthető más magyarországi és európai városokban,
  • A két kísérleti városrészben javulnak a gazdasági és életkörülmények, és a lakosok tudatára ébrednek annak, hogy cselekedhetnek körülményeik javítása érdekében,
  • A szervezetközi és személyközi kapcsolatok megerősödnek, ami lehetővé teszi a partnerek számára, hogy a projekt befejezése után is folytassák a kialakított szemléletmód megvalósítását,
  • Miskolc beágyazódik a hasonló városi kezdeményezések hálózatába.

A pilot projekt célja a különböző szociális szolgáltatások célcsoport általi integrált és hatékony elérhetőségének a kialakítása, az intézményi struktúrák és együttműködési mechanizmusok fejlesztése és a kialakított folyamatok fenntarthatóságának a hátrányos helyzetű városrészekben élőkkel folytatott állandó párbeszéd kialakítása általi biztosítása.

Konzorciumi tagként a HÁRFA Alapítvány feladata a módszertan és irányelvek elkészítése a városi szintű értékeléshez, a szakpolitikai változásokhoz és a tervezési folyamathoz, a projekttevékenységek hatásának az értékelése, valamint az országon belüli tudástranszfer a Nemzeti Társadalmi Innovációs Laboratóriumon keresztül és a projekt kommunikációs tevékenységeibe való bekapcsolódás.